WordPress Site Hızlandırma

WordPress Site Hızlandırma

WordPress siteleri hızlandırmak için hem çeşitli teknikler uygulanabilir hem de çeşitli yazılım ve programlar kullanılabilir. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak ve daha hızlı sunum yapmak için, WordPress site hızlandırma yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

WordPress Site Hızının Artırmanın Yöntemleri

Öncelikle site hızı ölçülmelidir. Ölçüm sonrası hız artırmak için uygulanması gereken teknikler ile Google’ın en üst sıralarında yer almanız mümkündür. WordPress site hızını artırmak için;

    • Tema seçim faktörleri

    • Cache eklenti faktörü

    • CDN opsiyonu

    • Görsel optimizasyonu

    • Veritabanı optimizesi

    • Lazy Load uygulama faktörü

    • CSS, JavaScript HTML Minify versiyonları

    • Minimize http kullanımı

    • İndirme unsurlarını paralelize etmek

    • Sorgu dizini faktörü

    • Bağlantı bildirimlerini kapatma

    • Host seçimleri

Gibi faktörler değerlendirilerek gerekli ayarlamalar ve optimizasyonlar ile site hızlandırılması sağlanabilir.

    • WordPress Hız Ölçümü

Pingdom, GTmetrix, Google Page Speed ve WebPageTest programları kullanılarak, WordPress site hızı ölçümlenebilir. Kolay kullanılabilir ve güvenilir programlar olarak ücretsiz ve online erişim sağlayan programlardır.

    • WordPress Sitede Tema Hız Faktörü

WordPress sitelerde kullanılan temalar, site hızını doğrudan etkileyen unsurlardır. Yavaş sitelerin hızlandırılması için öncelikle tema seçiminin değiştirilmesi gereklidir. Ayrıca SEO uyumu kullanmak, site hızını artırmada ve erişim hızı yakalamada oldukça önemlidir.

    • İdeal Cache Ayarları

WordPress site hızını artıran diğer önemli unsurlar arasında cache ayarları yer alıyor. W3 Total Cache, WP Super Cache ayarları kullanılarak, hız artırımı sağlanabilir. WordPress puanlarını yükseltmek için bu ayarları kullanmak, ideal sonuçlar kazandırır.

    • CDN Hız Faktörü

Özellikle içeriklerde kullanılan resimlerin sayısı fazla ise CDN kullanılması önerilir. Site hızını doğrudan artıran CDN, server lokasyonunu en geniş kapsamda sunar. Uluslararası alanda da hızlı erişim sunabilmek ve site hızını artırmak için önemlidir.

    • Resimlerde Optimizasyon Hız Artırır

Specify Image Dimensions olarak nitelendirilebilen WordPress resim optimizasyonları, site erişim hızını artırır. Resim boyutlarını belirlemekte en etkili yöntemdir. Resim boyutlarının belirtilmemesi, sayfa hızını olumlu etkileyecektir.

Serve Scaled Images kullanmak, ölçeklendirilmiş resim sunmak için idealdir. Sitede sunulan görseller ile gerçek boyutun uyumlu olması, site hızını artıran unsurlar arasındadır.

WP Smush eklentisi kullanmak, resimleri optimize etmek için önemlidir. Resimlerin WordPress sisteminde sıkıştırılmış formda kullanılması, sitenin hızını artıran faktörlerdir. Ayrıca siteye eklenen resimlerin, eklenmeden önce optimize edilmesi avantaj sağlar. SEO uyumlu görsel dizayn etmek ve SEO uyumlu olarak WordPress siteye yüklemek, hızınızı artırır.

    • Eklenti Uyumu ve Hız Faktörleri

WordPress sitelerde hız artırma unsurları arasında, eklenti optimizasyonları yer alıyor. P3 Plugin Performance Profiler eklentisi kullanmak, sitenin hızına ne kadar etki ettiğini gösterir. WordPress’te eklenti optimizasyonu yapılmalı ve site hızı doğrudan artırılmalıdır.

    • Veritabanı Hız Katkısı

Optimizasyon yapılan veritabanı, sitenin dolum süresinde ve hızında oldukça etkilidir. Veritabanını temizlemek, fazlalıklardan kurtulmak ve optimizasyon sağlamak, WordPress’te daha çok hız kazanmanızı sağlar.

Veritabanı onarımı ve temizlenmesi, ideal üzerinde hızlanmanızı sağlayacaktır.

    • Resimlerde Hız Faktörü

Lazy Load kullanmak, ihtiyaç olan görselin açılmasını sağlar. Dolayısıyla sitenin hızını ve dolumunu olumlu yönde etkiler. Kullanıcı siteyi incelerken, sadece incelenecek görselin açılması hız açısından avantaj sağlar.

    • Minimal Kullanım Avantajı

HTML, CSS ve JavaScript kullanımlarında minify kullanmak, site hızını artıran unsurlar arasında yer alır. Minifiy WordPress düzenlemesi, var olan boşlukların giderilmesi açısından oldukça önemlidir. CSS kodlarının düzenlenmesi var olan HTML ve Java programlarının minify formda kullanılması, programların yapısına zarar vermeden en ideal biçimde kullanmayı sağlar.

    • İndirmeleri Kontrol Etme

Yani doğrudan paralelize etme, WordPress site hızını etkileyen unsurlar arasındadır. CDN kullanımlarında, çağrıların tek serverdan değil farklı serverlar üzerinden yapılması sağlanır. Site ziyaretçilerinin tek serverdan değil daha fazla alandan giriş olanakları sunulur. Paralelize indirme kullanmak, site hızınızı artırır.

    • Statik Kaynak Rahatlığı

Sorgu dizini kaldırmak, WordPress hızını artırmak için yapılabilecekler arasında yer alır. Remove Query Strings from puanlarını yükseltmek için statik kaynaklardan sorgu dizinlerini kaldırmak yani deaktif etmek gereklidir.

    • Site Hızı Tasarrufu

Enable Keep- Alive kullanımı, siteden indirim yapılırken, indirme hızından tasarruf sağlar. .htaccess dosyasından dosya kodu eklenerek, enable edilebilir.

    • Bloglardan Bağlantı Bildirimi Kapatmak

Trackbacks and Pingbacks olarak nitelendirilen, bağlantı bildirimlerini kapatma işlemi, WordPress hız artırımı sağlar.

WordPress Site Hızlandırmak İçin Yapılabilecek Diğer Yöntemler

Kullanılmayan temaların silinmesi, site hızınızı artırmakta oldukça etkilidir. Yedek temalar, kullanılmayan temalar, deneme maksatlı edinilen temaların tamamı, site hızını etkileyen unsurlar arasındadır.

Bileşenlerin çok fazla kullanılmasından kaçınılmalıdır. WordPress sitede Sidebar olarak bilinen panelde, bileşen sayısını azaltmak, ideal hıza ulaşmanızda önemlidir. Özellikle dışardan eklenen css ve Javascript kodlarının silinmesi, sitenizin hız elde etmesini sağlar.

Bileşen sayısını düşürerek, WordPress hız testi yapmak sitenin ne kadar olumlu etkilendiğini gösterecektir. Ayrıca sisteminizi daima güncel tutmanız, hızınızın sürekliliğini sağlar. #Footer’da harita kullanmamakta akıllıca tercihlerden biridir. Google haritaları kullanmayarak, site hızınızı artırabilirsiniz. Bu haritaların yalnızca site iletişim kısımlarında kullanılması önemlidir.

SEO YAPTIRMAK İSTİYORUMArama Motorlarında Yükselmek İstiyorum
seo hizmeti
TEMAMI DÜZENLETMEK İSTİYORUMVar olan projemi düzenletmek istiyorum.
tema düzenleme
YENİ ÇALIŞMA İSTİYORUMWordpress çalışması yaptırmak istiyorum.
kurumsal web tasarım